neděle 4. srpna 2024
Noční safari v Mfuwe sektoru
Po obědě jsem vytuhl. Spal jsem asi hodinu.
Od 16:00 jsme jeli na night drive, my čtyři Češi a Dennis z Frankfurtu. Jeli jsme s průvodcem z lodge jménem Musa, měl k ruce kluka na svícení.
První dvě hodiny byly parádní. Objížděli jsme laguny - Oxbow Lakes. V jedné laguně bylo zvěře jako v ráji: impaly, puku, vodušky znamenané, mangusty žíhané, paviání. O kus dál jsme viděli žirafy Thornicroftovy. Tak jsem si odškrtl další poddruh.
Večerní drive byl super, všude plno zvěře. Západ slunce jsme si moc neužili, jeli jsme a řidič ani nezastavil. Zastavili jsme až u laguny, kde jsme byli dopoledne. Slunce už bylo za obzorem, ale červánky byly parádní. Dali jsme si džus a sušenky.
Po západu slunce jsme dlouho jezdili, než jsme něco viděli. Nakonec jsme toho viděli docela dost: ženetky, mangusty liščí (asi - long-tailed mongoose), králíka, zajíce, buvoly. Vrchol byl dikobraz a bércoun - Elephant Shrew. Zkoušel jsem fotit, uvidíme jak to vyjde. Viděli jsme i hrochy venku z vody.
Byl to super den.
K večeři jsme měli rýži s dýní a zeleninový salát, předtím polévku z dýně.
První safari v Jižní Luangwě
První safari v NP South Luangwa se nadmíru vydařilo. Vstali jsme v 5 a před 6:00 jsme už seděli v autě. Projížděli jsme napřed lesem vysokých stromů mopane, kigelií a dalších, všude plno lián. Kvůli suchu jsou některé laguny a "oxbow lakes" vyschlé. Zpočátku jsme nic moc neviděli, možná první hodinu jsme viděli jen pár impal a puku.
Pak jsme přijeli na otevřenou pláň a začalo to správné safari. Všude bylo plno zvěře, stáda impal a puku, sem tam sloni. Dojeli jsme k místu, kde ostatní auta zahlédla psy hyenovité. Myslím, že jsem zahlédl dva v dalekohledu. Psy následovala hyena, tu jsme viděli dobře. Bohužel odběhli od cesty a my jsme nemohli offroad, prý to stojí pokutu 1000 Kwacha a při druhém přestupku seberou guidovi na půl roku licenci.Dojeli jsme na travnaté louky podél Luangwy, kterým se říká Puku Flats (nembo možná Puku Plains). Bylo tam plno puku a nějaké impaly, kolem vody plno ibisů, čejky, husice nilské, volavky - byla to paráda.Ráno byl trochu zmatek, španělská matka Charlotte seděla o tři řady od své dcery Cristiny a mluvila na ní přes celé auto. A nezavřela pusu. Už nám z ní třeštila hlava, tak jsme je přesadili - vyměnila si místo s Janou Křapkovou.Andrew objevil místo, kde ostatní auta pozorovala lvy. Bohužel se Andrewovi nechtělo tam jet, protože to bylo offroad. Naštěstí jedním autem přijel ranger a povolil nám sjet z cesty. Lvů tam bylo snad 12 nebo 15, chrápali pod stromem. Moc dobře jsem je neviděl, protože byli na druhé straně auta, ale ostatní byli nadšení.
Při návratu jsme se zastavili u laguny porostlé zelenými řasami, kde žije stádo hrochů. Fotili jsme ptáky - ibisy hagedaše, ostnáky - jacany africké, leskoptve a čejky běločelé. Pak se objevilo stádo slonů, kteří mířili k laguně.
Počkali jsme, než sloni přešli kolem nás, a krásně jsme nafotili pijící slony. Slonice měly tři mláďata - jedno docela malé, které ještě pořádně neumělo s chobotem. Byla to paráda!
Na pláni jsme pozorovali stádo zeber Crawshayových, ty mě hodně potěšily. Krajina kolem Luangwy je parádní. Pláně se zlatou trávou jsou porostlé vysokými stromy, tu a tam kanál nebo laguna. Vážně připomíná anglický park. Moc se mi to líbí.
Mám hroznou radost z ptáků. Jsou tu leskoptve s dlouhým ocasem (Leskoptev baobabová, Meve's Starling), teď tu přelétli dudkovci, vodních ptáků spousty. Viděli jsme supy "white backed vulture", jestřábce pochopovitého - Harrier Hawk, orly jasnohlasé, ibisy hagedaše i posvátné. Vrátili jsme se až v poledne. K obědu jsme měli pizzu, zeleninový a bramborový salát.
sobota 3. srpna 2024
Odpoledne v Croc Valley Campu
Na druhém břehu Luangwy je kolonie vlh běločelých. Vlhy hnízdí v norách v říčním břehu. Nahoře nad kolonií se paosu impaly.
Při příjezdu jsme viděli puku. Chtěli jsme domluvit night drive, ale rozmysleli jsme si to pozdě. Tak snad zítra, uvidíme.
Dnes je takový hluchý den. Celé odpoledne se válíme v campu. Andrew jel na letiště pro další skupinu. Je dost teplo, jsem z toho ospalý. Možná dojíždí únava z cesty.
Je tu celkem málo ptáků, v táboře nejsou žádné leskoptve.
U řeky Luangwy - Croc Valley Camp
Na letišti ve Mfuwe na nás čekal náš guide Andrew. Krajina je tu úplně jiná než v Lusace, je tu hodně palem - Andrew tvrdí, že to jsou "Lala Palm" (Duma natalská). Prý je sází sloni, když jim semena projdou trávicím traktem.
Kolem cesty byo vidět plno rýžových polí. Pole byla vyschlá, protože je málo deště. Vegetace je zelená a nevypadá to, že by strádala.Koupili jsme si víno, pivo má Andrew v campu. Máme tři průvodce: hlavní guide Andrew, kuchař je jeho syn také jménem Andrew a pomocník a řidič doprovodného auta Tom.První slony jsme viděli hned u campu. Skupinka slonů nám zablokovala cestu ke stanům. Museli jsme je objet.
V campu pobíhají kočkodani a paviáni. Camp je na srázu nad řekou, máme stan s výhledem na řeku. V řece je plno hrochů a krokodýlů, Jana Křapková jich napočítala 25.Na písčitém ostrůvku jsou ptáci - kolpíci, nesyti, čáp sedlatý, vlha běločelá. Vegetíme na terase nad řekou a čekáme na oběd. Vedle u bazénu dělají bordel angličtí turisté. Nejspíš dnes nepojedem na noční safari, zkusíme to zítra. Andrew ještě přiveze zbytek naší výpravy z letiště. Je mi tu dobře.
V Lusace na letišti
Za chvíli přelétáme do Mfuwe. Ráno jsme si dali skvělou britskou snídani - volská oka, pírečky, rajče, slaninu, toasty a máslo s džemem. Při checkoutu vznikl mírný chaos, recepční měla problém s platbami v různých měnách a od různých lidí. Mě navíc slevila 30$, které jsem zaplatil taxikáři za noční transfer z letiště.
Odbavení na letišti proběhlo bez problémů. Mají tu hezký shop, zkusím nakoupit, až se budeme vracet. Jen jsem zapomněl v batohu holicí strojek - nedal jsem ho do příručnío zavazadla. Tak snad to baterka přežije.
pátek 2. srpna 2024
Lusaka - oběd a katedrála
Chtěli jsme poobědvat lokální jídlo. Timothy nás napřed zvaezl k lokálnímu food marketu, ale přišlo mu to moc drsné. Pak jsme zkusili obchodn9 centrum, ale tam měli jen mezinárodní kuchyni. Skončili jsme v lokální restauraci, kde měli jen lokální jídla s kukuřičnou kaší shima. Jana měla smažené rybičky, Timothy měl kuře, Robert s Janou Křapkovou měli vepřová žebírka a já měl kaši se špenátem a lískooříškovou kaší. Jedli jsme kaši rukama, dělali z ní kuličky a namáčeli je do omáček a jedli. Bylo to super, dobré a syté.
Pak jsme se jeli podívan na anglikánskou katedrálu. Je moderní a moc pěkná. Nesměli jsme fotit oltář, jen pohled od oltáře ke vchodu.K večeři máme saláty. Pijeme víno. Byl to fajn den.
Lusaka - na trhu a v muzeu
Sedím na recepci a užívám si zvuky nočního buše. Máme za sebou super den. Jsem rád, že se to líbilo i Janě a Robertovi.
Ráno někdy před 11. nás naložil guide jménem Timothy. Konečně jsme měli možnost vidět okolí lodge: ve dne to vypadá docela jinak. Kousek od campu je františkánská misijní škola, děti šly právě domů a všechny nám mávaly.
Jeli jsme napřed nakupovat. Koupil jsem pořádný místní repelent a vyměnil si 200$ na kwacha. Nakupovali jsme v nákupáku Waterfalls Shopping Centre, v supermarketu Shoprite. Jana koupila datle, já koupil mangový džus a chipsy. Waterfalls se jmenuje čtvrť kolem Pioneer Camp.
Pak jsme jeli do Kobwata Cultural Village. Je to shluk krámků kolem starých kulatých chatrčí, mají tam spoustu různých suvenýrů. Docela cool, jsou masky, zatím jsem se udržel a koupil jen šátek pro Lídu. Budu muset vymyslet dárky.
Jana Fojtíčková si koupila stejný šátek jako já a spoustu hudebních nástrojů - chrastítka a žábu, na kterou se drnká a chrastící koule. Uprostřed Cultural Village je jakýsi amfiteátr. Črní kluci tam pařili na bicí. Natočil jsem je a dal jim nějaké kwacha, měli velikou radost. Hned se na mě sesypala hromada žebrajících dětí, ale měly smůlu.
Pak jsme jeli do muzea. je hodně dobře udělané. Před muzeem stojí socha lva, kterou poškodilo letectvo Zimbabwe. když bombardovali v Lusace sídlo zimbabwských rebelů (tuším ZAPU) - bojovníků za nezávislost.
V muzeu je spousta super historických cedulí, trochu méně exponátů ve srovnání s muzeem v Luvingstonu. Zmiňují tu i Selouse a Emila Holuba i Cecila Rhodese. Všechno jsem to nafotil.
V muzeu byly malé děti s paní učitelkou, která se jim moc pěkně věnovala.Byla tam i expozice zambijsko - čínského přátelství, které vévodily obří sochy prvního prezidenta Kennetha Kaundy. Kolem Kaundy, který zemřel v roce 2021, tam jede docela slušný kult osobnosti. Je mu věnována značná část expozice s fotkami s kdejakými potentáty od Mugabeho po Saddáma Husajna. A také plno jeho výroků.
Ke cti bych mu připsal, že dokázal včas odejít. A také byl křesťansky a humanisticky orientovaný.
Zajímavá byla expozice o bratrech, kteří s pomocí násilí a čarodějnictví několik let terorizovali oblast západně od Lusaky. V roce 2013 je armáda zastřelila. Jmenovali se Mailoni Brothers - Mika, Fabian a Stephano, a byli negramotní a vyznali se v čarodějnictví. Pozoruhodný a celkem nedávný příběh.